Wiosenne oznaki kłucia w klatce piersiowej, przyczyny i objawy

Doświadczyłeś kiedykolwiek kłucia w klatce piersiowej i zastanawiałeś się, jaka mogła być tego przyczyna?
Wiosenne oznaki kłucia w klatce piersiowej, przyczyny i objawy

Przyczyny bólu w klatce piersiowej


Ból to S.O.S. wysyłane przez nasz organizm, w ten sposób nasze ciało daje nam znać, że coś jest nie tak. Każdy z nas może odczuć nieprzyjemne dolegliwości związane z kłuciem w klatce piersiowej.

 

Kiedy ból jest niewielki, powoduje lekki dyskomfort. Jednak w sytuacjach, w których bywa naprawdę silny często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Kłucie często występuje w okolicy serca, w lewym boku klatki piersiowej lub w okolicach mostku. 


Na szczęście większość przypadków kłucia w klatce piersiowej nie jest groźna dla naszego życia. Częstymi przyczynami bólu mogą być nadmierny wysiłek fizyczny, niedobór składników mineralnych czy witamin. Niemniej jednak, bólu nie powinno się bagatelizować ponieważ może on być przyczyną poważniejszego uszczerbku zdrowia.

 

 

 


Rodzaje bólu

 

Odczucia bólu odróżnia się charakterem, natężeniem, czasem trwania i miejscem. Ból inaczej odczuwany jest przez kobiety, a inaczej przez mężczyzn. Nie ważne jaki by był, ból w klatce piersiowej zawsze wymaga wyjaśnienia przyczyny. Jest to też najczęstszą zgłoszoną dolegliwością przez pacjentów. Niestety, nie każdy z nich jest świadomy, że może to być objaw chorób potencjalnie zagrażających życiu, dlatego tak wiele osób ignoruje ostrzeżenia jakie daje im ich organizm.Najczęstsze przyczyny kłucia i bólu w klatce piersiowej

 

Dyskomfort i ból w klatce piersiowej, może występować w przebiegu wielu schorzeń na przykład układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, nerwowego, mięśniowo-szkieletowego, czy pokarmowego.Najczęstsze przyczyny bólu to:

 

✓ choroby ściany klatki piersiowej obejmujące różne jej struktury
✓ choroby opłucnej
✓ refluks żołądkowo-przełykowy 


Bóle mięśniowo-szkieletowe dotyczą najczęściej jednej strony klatki piersiowej. Charakteryzują się tym, że są silne, rwące, kłujące, trwają długo, pogarszają się podczas ruchów biernych i czynnych i może im towarzyszyć tkliwość miejscowa. Bóle mięśniowo-szkieletowe mogą dotykać i promieniować do łopatki, pleców, przeszywać na wylot, a nawet uniemożliwiać kaszel, kichanie czy wdech.


Ból żołądkowo-przełykowy może pojawiać się z prawej strony klatki piersiowej. Ten rodzaj bólu może być promieniujący z powodu kamicy pęcherzyka żółciowego, zapalenia trzustki czy refluksu żołądkowo-przełykowego.


Półpasiec, zapalenie opłucnej lub lęk mogą być przyczyną jednostronnego bólu w klatce piersiowej. Często też kaszel i gorączka towarzyszą bólom jednostronnym w klatce piersiowej przy stanach zapalnych układu oddechowego.

 


Kłucie w klatce piersiowej u dzieci

 

U dzieci i młodzieży najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej są schorzenia układu kostno-stawowo-mięśniowego oraz płuc. Rzadko kiedy wynikiem bólu jest niedokrwienia mięśnia sercowego.Co jeszcze może oznaczać ból w okolicach mostka?

 

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Jedno jest pewne, nie można tego bólu lekceważyć, tym bardziej jeśli powraca. Kłucie i ból w okolicy mostka często opisywany jest jako szarpanie czy rozrywanie a przyczyną może być niedobór witamin, przejedzenia, lub stresu.

Diagnostyka i leczenia kłucia w klatce piersiowej

 

Bardzo ważne jest aby udać się do lekarza aby przyczyny bólu zostały zlokalizowane i na ile to możliwe wyeliminowane. Udając się do lekarza będziemy musieli udzielić wszelkich informacji dotyczących naszego toku życia, diety, i wysiłku fizycznego a takżę opowiedzieć na pytania związane z rodzajem bólu, czasu występowania i każda inna informacja, która może wydawać się nieistotna a może prowadzić do poznania prawdziwej przyczyny bólu. Do wywiadu lekarskiego wykonane zostanie badanie przedmiotowe pacjenta. Jeśli lekarz uzna, że potrzebne są badania dodatkowe może zlecić wykonanie pacjentowi:

 

✓ EKG spoczynkowe

✓ EKG wysiłkowe 

✓ ECHO (USG serca)

✓ RTG klatki piersiowej

✓ Oznaczenie stężenia troponiny sercowej we krwi, D–dimerów, amylazy, lipazy

✓ Angio-CT/scyntygrafia perfuzyjna płuc i USG Doppler żył kończyn dolnych przy podejrzeniu zatorowości płucnej

✓ Tomografia klatki piersiowej/jamy brzusznej przy podejrzeniu tętniaka rozwarstwiającego aorty piersiowej/brzusznej (także przy podejrzeniu zapalenia trzustki)

✓ Gastroskopia przy podejrzeniu choroby wrzodowej/refluksu żołądkowo-przełykowego

 

 

Ból czy kłucie w klatce piersiowej może być spowodowany lub też może powodować dodatkowy stres. Nauczeni jesteśmy spodziewać się najgorszego, natomiast nie odgrywamy czarnych scenariuszy. Na pierwszym miejscu, jeśli sytuacja nie zagraża naszemu życiu, w pierwszej kolejności należy umówić się na wizytę do lekarza.

 

  • Czas czytania: 3 min
  • Data: 09.06.2022
contact

Skontaktuj się z nami już dzisiaj!