Jak radzić sobie z niedoborem żelaza?

Przyczyny, objawy i skutki niskiego poziomu żelaza.
 Jak radzić sobie z niedoborem żelaza?

Rola żelaza w organizmie


Żelazo ma duży udział w dostarczaniu tlenu do narządów oraz mięśni naszego ciała. 

 

Cząsteczki żelaza, które zawarte są w hemoglobinie wiążą cząsteczki tlenu podczas dopływu krwi do płuc. W następnej kolejności doprowadzają tlen do odpowiednich organów. Żelazo wpływa na wiele innych procesów w organizmie w tym na układ nerwowy gdzie zapewnia odpowiednie funkcjonowanie fizycznego i intelektualnego człowieka, odporność - żelazo aktywuje komórki układu immunologicznego, i proces detoksykacji w wątrobie wspomagany jest przez żelazo.


Gdzie wchłaniane jest żelazo? W dwunastnicy i jelicie cienkim. Co ciekawe, nasze organizmy mają zdolność do magazynowania żelaza do późniejszego użytku w postaciach: ferrytyny (znajdująca się w wątrobie) i hemosyderyny. 


Żelazo a dieta

 

Czy w twojej diecie znajduje się wystarczająca ilość żelaza? Żelazo to jeden z niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 


Najczęściej spotykanym niedoborem jest niedobór żelaza.

 

Żelazo jest nieustannie potrzebne, nasz organizm zużywa go przez całą dobę dlatego tak ważne jest aby uzupełniać jego zużycie. Przyczyny niedoboru żelaza to:


✓ zaburzenia wchłaniania pierwiastka
✓ jego nadmierna utrata (na skutek krwawień z przewodu pokarmowego, zabiegów operacyjnych lub obfitych miesiączek)
✓ zwiększone zapotrzebowanie (np. podczas ciąży)
✓ dieta wegetariańska.wegańska – żelazo z roślinnych źródeł charakteryzuje mniejsza przyswajalność niż z mięsnych.

Zaleca się wykonanie badań krwi jeśli podejrzewa się niedobór żelaza. Skutki niedoboru żelaza to np.:


✓ bladość skóry
✓ niedokrwistość
✓ osłabienie
✓ powstawanie zajadów
✓ wzmożone wypadanie włosów

 

 

Warto wspomnieć, że najlepiej przyswajalnym źródłem żelaza jest żelazo dostarczane wraz z pożywieniem. W pożywieniu występują dwa rodzaje żelaza - hemowe i niehemowe. Żelazo znajdujące się w produktach odzwierzęcych jest łatwiej przyswajalne przez nasz organizm nazywa się żelazem hemowym. Żelazo, które występuje między innymi w produktach roślinnych i zarazem jest trudniej wchłaniane przez nasz organizm nazywa się żelazem niehemowym.


Żelazo hemowe możemy znaleźć w mięsie, żółtkach jaj, podrobach, krewetkach, wątróbce wieprzowej. Z kolei dobre roślinne źródła tego pierwiastka można znaleźć w orzechach, roślinach strączkowych, burakach, botwince, natce pietruszki, rzeżusze, otrębach pszennych, chlebach pełnoziarnistych, brokułach, pestkach dyni, w kakale, daktylach, suszonych morelach, śliwkach i rodzynkach. 

 


Wchłanialność żelaza

 

Produkty bogate w witaminę C mogą ułatwić wchłanianie żelaza niehemowego. Warto zatem włączyć do diety cytrusy, jabłka, gruszki i warzywa takie jak papryka, które posiadają w sobie dużo witaminy C.


Powyższe produkty mogą ułatwić wchłanianie żelaza, są też produkty, które utrudniają naszemu organizmowi ten proces. Jeśli jesteś na etapie uzupełniania niedoborów żelaza warto ograniczyć kawę, herbatę, czekoladę, orzechy, białko sojowe, czy otręby pszenne.


Jeśli nie wiesz jak dobrać dietę odpowiednią do swoich potrzeb, zawsze możesz skonsultować się z dietetykiem. Ci specjaliści, na podstawie badań i biorąc pod uwagę jakiekolwiek niedobory, stworzą wyjątkowy dla Ciebie jadłospis uwzględniający ciekawe przepisy i wszelkie potrzebne składniki odżywcze a także odpowiednią suplementacje zawierają takie witaminy jak witaminę D3, żelazo czy np. omegę 3.

 Dawkowanie żelaza

 

Dawkowanie jest zależne od zapotrzebowania a zapotrzebowanie z kolei zależy od wieku, płci oraz wielu innych okoliczności. Aby poznać odpowiednie dawkowanie dla swojego organizmu, należy udać się do lekarza i zrobić podstawowe badania krwi aby ustalić ewentualny poziom niedoboru. 


Zależnie od trybu życia, rodzaju diety, i wyników badań lekarz dobierze odpowiedni suplement i dawkowanie i może zasugerować wizytę u dietetyka, który zwróci uwagę na dietę i zasugeruje pozytywne zmiany, które mogą wnieść w nasze życie wiele dobrego.

jak-radzic-sobie-z-niedoborem-zelaza-0
jak-radzic-sobie-z-niedoborem-zelaza-1
  • Czas czytania: 2 min
  • Data: 03.05.2022
contact

Skontaktuj się z nami już dzisiaj!