Detoks, czyli od czego zacząć wiosenne oczyszczanie organizmu?

Wiosna, czas obudzić nie tylko siebie ale i swój organizm z zimowego snu!
Detoks, czyli od czego zacząć wiosenne oczyszczanie organizmu?

Detoks to metoda usuwania z organizmu toksyn które powodują, między innymi, uczucie ciężkości, zmęczenia czy niestrawność. Detoks, zwany też odkwaszaniem organizmu, to świetny sposób na przygotowanie organizmu na wiosnę! 

 

 

 

Dlaczego warto zrobić detoks?

 

Warto przeprowadzić detoks organizmu w celu wyeliminowania wielu negatywnych skutków ubocznych niezdrowego trybu życia takich jak chociażby bóle głowy, bezsenność, zaburzenia koncentracji, niestrawność, alergie czy apatię.

 


Co powoduje zakwaszenie organizmu i jakie są tego objawy? 


Częstym powodem zakwaszenia organizmu jest spożywanie nadmiernej ilości produktów kwaśnych o odczynie kwasowym. 

 


Do typowych objaw zakwaszenia organizmu zaliczać można:

 

✓ zmniejszona odporność

✓ trudność w odchudzaniu się

✓ bóle stawowo mięśniowe

✓ uczucie ciężkości

✓ ból głowy

✓ zmęczenie

✓ zgaga

 

Na szczęście zakwaszenie organizmu jest procesem odwracalnym. Wystarczy wprowadzić kilka zmian w sposób swojego żywienia oraz tryb życia aby skutecznie odkwasić organizm.


Jak najlepiej do tego przystąpić, jakie kroki podjąć aby nasz organizm był gotowy dotrzymać nam kroku? Odmłodzić swoje ciało i zyskaj siły witalne - oto jak podejść do detoksu.

 


Od czego zacząć detoks organizmu?

 

Odkwaszać organizm można na dwa sposoby — pożywieniem i napojami, czy też nawadnianiem.  

 

Biorąc na tapetę pożywienie można zacząć odkwaszanie włączając do diety produkty o odczynie zasadowym takim jak kasze (gryczana, jaglana), orzechy, świeże warzywa i owoce. Warto zacząć stosować oliwę z oliwek a kawę z kofeiną zamienić na kawę zbożową. Przy odkwaszaniu organizmu warto w swojej codziennej diecie ograniczać sól, cukier, nabiał, alkohol i jak już wspomniano - kofeinę. Można zastosować dietę alkaliczną, która bazuje na określonych owocach i warzywach i ich proporcjach. 


Skupiając się na napojach i nawadnianiu w kontekście detoksu, czy odkwaszania organizmu najważniejszym napojem będzie tu woda. Bardzo ważne jest pić około 2-3 litry płynów dziennie. Zalecana jest woda niegazowana, mineralna lub picie herbaty z ziół, które wspomagają trawienie (skrzyp, pokrzywa, czystek, mięta).


Przy detoksie, dieta to nie wszystko. Równolegle do diety bardzo ważny jest ruch, odpowiednia ilość snu, ograniczanie stresu i najlepiej zrezygnowanie z używek takich jak alkohol czy papierosy.

 

 

 


Spożywanie około 4-5 posiłków dziennie w podobnych odstępach czasu to świetne rozwiązanie dla organizmu. Kiedy regularnie dostarczamy mu energii wykorzystuje ją do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów.

 

 

Badania profilaktyczne

 

Warto pamiętać o badaniach profilaktycznych, tym bardziej jeśli chcemy podejść dobrze do wiosennego detoksu.

 

Zanim zaczniemy oczyszczać organizm upewnijmy się, że nic nam nie dolega. Nie zaszkodzi zrobić badania profilaktyczne dzięki którym możemy upewnić się czy w naszym organizmie wszystko gra. Badania profilaktyczne pozwolą nam się dowiedzieć o ewentualnych nieprawidłowościach czy niedoborach, które mogą wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.

 


Jeśli dieta to dietetyk

 

Po wykonaniu badań profilaktycznych warto skonsultować zmiany w diecie z dietetykiem. Jeśli wizyta u dietetyczki lub dietetyka to nowość, tym bardziej warto skorzystać z doświadczenia tego specjalisty.


Ostatnimi czasy, w internecie można znaleźć mnóstwo poradników na temat diet. Jest tak wiele informacji, że ciężko się nie pogubić dlatego najlepiej skontaktować się z dobrym dietetykiem.

 

 

 


Dietetyk na podstawie badań profilaktycznych i  twojego trybu dnia, będzie mógł odpowiednio dobrać dietę wzbogaconą o składniki odżywcze, zaproponować ruch w parze z dietą i polecić odpowiednie suplementy przy niedoborach na przykład  żelazo, witamina D3 czy Omega 3.

 


Dieta to cud

 

Odpowiednia dieta może zdziałać cuda. Dlatego tak ważne jest dobranie jej do potrzeb swojego organizmu i trybu życia. Odpowiednie składniki odżywcze i produkty, które chcemy i możemy jeść, biorąc pod uwagę jakiekolwiek alergie czy nietolerancje - mamy ustalone. Co teraz? Możemy poprosić naszego dietetyka o jadłospis, który pomoże nam osiągnąć cel, czyli wiosenny detoks organizmu, ale możemy też uderzyć do gotowych źródeł takich jak kateringi.


Żyjemy w naprawdę wygodnych czasach. Dzisiaj mamy dostęp do wielu rodzaj diet na dowóz, tak zwanych kataringów. Są one ekstremalnie wygodne nie tylko dlatego, że posiłki dowożone są nam pod drzwi ale dlatego, że nie musimy ani chodzić na zakupy ani gotować.


Posiłki dostarczane w dietach pudełkowych przygotowane są często z pomocą dietetyków, mają wyliczoną kaloryczność i są dopasowane do naszych potrzeb. To znaczy, jeśli jesteśmy wege, vegan czy nie tolerujemy laktozy albo chcemy zrobić detoks - jest do tego dopasowana dieta. Proste i wygodne!

detoks-czyli-od-czego-zaczac-wiosenne-oczyszczanie-organizmu-0
detoks-czyli-od-czego-zaczac-wiosenne-oczyszczanie-organizmu-1
  • Czas czytania: 3 min
  • Data: 05.03.2022
contact

Skontaktuj się z nami już dzisiaj!